Blog

Yaşlara Göre Cilt İhtiyaçları ve Bakım Önerileri

Yaşlara Göre Cilt İhtiyaçları ve Bakım Önerileri
14 Ekim 2020

Cildimizin dönemleri var. Bu dönemler, yaklaşık olarak her 10 yılda bir, cildimizin yapısında meydana gelen değişimleri temsil ediyor. Cildin kendini yenileme döngüsü, nem seviyesi, sebum üretimi, kolajen ve elastin düzeyleri farklı dönemlerde farklı seyrediyor. Sağlıklı ve ışıl ışıl görünen bir cilt için dönemlere özgü cilt bakım ihtiyaçlarının neler olduğunu bilmekte fayda var, hadi gelin bakalım..

20’li yaşlar genellikle cilt görünümün iyi olduğu, zaman zaman akne veya siyah nokta olsa bile, özellikle sıkılık kaybı veya kırışıklık gibi sorunların yaşanmadığı bir dönem. Bu yaşlarda cilt bakımı çoğunlukla geç ergenlik dönemi aknelerini, cilt tonu eşitsizliğini (akne sonrası ciltte oluşan lekeler) ve geniş gözenekleri gidermeyi hedefliyor. Bu dönemde bakımların ana hedefi (eğer farklı bir cilt sorunu yoksa) temizleme, nemlendirme ve güneşten korumadır. Kullanılacak ürünlerin cildin nem ve yağ dengesini düzenleyecek şekilde olması ve gözenekleri tıkamaması önemlidir.

30’lar genellikle yaşlanmanın ilk işaretlerinin görülmeye başlandığı dönemdir. Bu dönemde sebum ve kolajen üretimi yavaşlar. Ölü cilt hücrelerin dökülme yeteneğinin zayıflamasına bağlı olarak üst deri kalınlaşır. Bu cildin daha donuk ve kuru bir görünüm almasına neden olur. Bu yaşlarda meydana gelebilecek hamilelik sonucu cilt pigmenti düzensiz hale gelerek, cildin görünümünde bozulmalar olabilir. Bu yaşlarda cilt bakımı çoğunlukla ince çizgi-kırışıklık gidermeyi ve kolajen kaybını önlemeyi hedefler. Antioksidan ve vitamin içeren nemlendiriciler ile yaşlanma karşıtı (anti-aging) gece kremleri bu döneme özgü rutin cilt bakımına eklenmesi gereken ürünlerin başında geliyor.

40’lı yaşlar cildinin yağ ve nem oranının zayıflamaya başladığı ve buna bağlı olarak da kuruluk, matlık ve hassasiyetin oluştuğu dönemdir. Kolajen, elastin ve hyalüronik asit seviyelerindeki azalmaya bağlı olarak elastikiyet kaybı ve kırışıklıklarda artış gözlemlenir. Bu yaşlarda cilt bakımı çoğunlukla çizgi-kırışıklık gidermeyi, yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmayı ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan “geç başlangıçlı akne”leri gidermeyi hedefler. Cilt dokusunu iyileştirmeye yönelik kullanılacak retinoller ve peptitler bu döneme özgü rutin cilt bakımına eklenmesi gereken ürünlerin başında geliyor.  

50’li yaşlarda ciltte ton kaybı, sarkma ve derin kırışıklıklar en sık gözlemlenen sorunlar arasında yer alır. Bu yaşlarda cilt bakımı çoğunlukla derinleşmiş çizgi-kırışıklıkları gidermeyi, elastikiyet kaybını ve yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmayı hedefler. Bu dönemde cildin derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı olması sebebiyle bu yaşlarda cilt bakımı rutinine özellikle seramid ve antioksidan içeren nemlendiriciler eklenmelidir.

Tüm dönemler elbette kalıtım, beslenme, yaşam tarzı, stres, çevre gibi faktörlerin etkisi altında ve kişiye özgü biçimde seyrediyor. Yani, her cilt, “kendi dönemi”ne özgü bir takım özellikler taşıyor. Siz de cildinizin içinde bulunduğu döneme özgü ihtiyaçlarının ve bakım önerilerinin neler olduğunu bilmek isterseniz bizi arayabilirsiniz.

 

 

 

 

E-Bülten Üyeliği

SkinPrivée'nin cilt bakımı ve güzelliğiyle ilgili derlediği en güncel bilgilere ulaşmak için iletişimde kalın.

SkinPrivee