Blog

Cilt Problemlerinde Yeni “Normal”: MASKNE

Cilt Problemlerinde Yeni “Normal”: MASKNE
28 Eylül 2020

Bugün konumuz maske kullanımına bağlı oluşan akneler; popüler adıyla "maskne", dermatolojik adıyla  "mekanik akne"ler..

Son dönemde sıkça duyduğumuz bu yeni cilt “normali,” az ya da çok birçok kişinin yaşadığı bir sorun ancak peşinen hemen söylemeliyim: Maske kullanmamanın bir mazereti, “ama”sı, “çünkü”sü yok. Kendi sağlığımız için, toplum sağlığı için maske takmak zorundayız.

Elbette maske kullanımına bağlı bazı cilt sorunları gözlemliyoruz. Bunların da en başında, maskenin yapıldığı sentetik liflerin ciltteki terlemeyi arttırması sonucu nefes damlacıklarının nem oluşturması ve yağ bezleri ile cilt yüzeyinin tekrarlayan sürtünmeye bağlı olarak iltihaplanması ve tahriş olması sonucu ortaya çıkan akneler geliyor. Bu akne türünün gelişimini önleyici ve cildi koruyucu cilt bakım rutini nasıl olmalı, gelin birlikte bakalım..   

Herşeyden önce maske takarken hijyen kurallarına önem vermeli ve maskeyi her 4 saatte bir değiştirmeliyiz. Maske kullanımı sırasında herhangi bir nem oluştuğunu fark edersek hemen yenisiyle değiştirmeli; eğer yeniden kullanılabilir bir maske kullanıyorsak da her gün düzenli olarak yıkamalıyız. Ultraviyole ışınların bakterileri öldürmesi sebebiyle, maskelerin yıkadıktan sonra güneşte havayla kurutulmasında da fayda var.

Cilt bakımı rutini açısından değinecek olursak; gün içinde cildinizde oluşan ter, yağ ve diğer birikintilerinden kurtulmak için akşam temizliğine özel zaman ayırmalısınız. Akşamları cildinizi iki kez ("double cleansing" metodu), 30-60 saniye boyunca temizlemenizi öneririm. Burada kullanacağınız temizleyicilerin normal akne tedavilerinden farklı olarak çok yoğun kurutucu içerikte olmamasına özen gösterin. Cildi kurutan içerikler, cildi daha hassas ve kolayca tahriş edilebilir hale getirir. Dolayısıyla benim önerim yumuşak, ciltte iritasyon yaratmayan temizleyiciler olacak. Cildinizin görünümüne bağlı olarak gerekli olması halinde dermatoloğunuzun kontrolünde ve kısa süreli olarak AHA'lardan (Alfa Hidroksi Asit) da faydalanabilirsiniz. Bunlar cildinizdeki ölü deriyi atarak, gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi yardımcı olacak daha "agresif" ürünler kategorisindedirler. 

Sabahları yine cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle cildinizi arındırdıktan sonra iki farklı tür nemlendirici kullanmanızı öneririm. Alın bölgeniz ve üst yanak bölgenizde cildinizi daha yoğun nemlendiren ve koruyan, alt yanaklar ve çene hattınızda yağlanmayı ve parlamayı önleyici yağsız bir serumu tercih etmenizi tavsiye ederim. Haftalık cilt bakımınıza, içeriğinde kömür veya kil olan bir bakım maskesi eklemenin de faydası olacaktır. Doğrudan aknelerinizin üzerine bir kulak çubuğunun ucuyla kil veya benzeri temizleme maskesini uygulayıp, kuruduktan sonra yatağa gidin. Uyguladığınız maske gece boyunca aknenin üzerinde çalışarak, sabaha görünümünü hafifletmiş olacaktır. 

Yine de aknelerinizle ilgili özel bir tedavi planına ihtiyacınız varsa, mutlaka bir dermatoloğa başvurun. Size özel en doğru tedavi planını o hazırlayacaktır.

Rutin cilt temizliği ve bakım ihtiyaçlarınız içinse, bize her zaman ulaşabilirsiniz. 

 

E-Bülten Üyeliği

SkinPrivée'nin cilt bakımı ve güzelliğiyle ilgili derlediği en güncel bilgilere ulaşmak için iletişimde kalın.

SkinPrivee