Blog

Cildimizi Sonbahara Nasıl Hazırlamalıyız?

Cildimizi Sonbahara Nasıl Hazırlamalıyız?
22 Eylül 2020

Mevsimler değişirken, cildimizin ihtiyaçları da değişiyor..

Eylül ayı ile birlikte daha serin ve kuru havalara merhaba diyoruz. Yazdan çıkan ciltlerimiz muhtemelen daha susuz ve donuk bir görünümde seyrediyor. Ciltlerimizdeki ışıltıyı geri kazanmak için cilt bakımı rejimimizde neleri değiştirmeliyiz, haydi gelin bakalım.

Sağlıklı bir cilt bariyerine sahip olmak, ince çizgi görünümünü azaltmak, tahriş ve çatlakları önlemek ve ışıltıyı korumak için ilk iş nemlendiricileri daha yoğun yapıda olanlarıyla değiştirmek. Yaz döneminde sıklıkla tercih edilen hafif ve jel nemlendiricilerin yerini daha yoğun kremler alıyor.

Cildimizi nemlendirmeye yönelik tercih ettiğimiz hyalüronik asitlerin özellikle sonbaharla birlikte kuruyan havalarda kullanım şekli değişiyor. Hyalüronik asit her ne kadar cilt hücrelerimizin nem tutma kapasitesini artırsa da, özellikle kuru havalarda cildimizin en alt tabakalarında bulunan nemi yüzeye çekmesi sebebiyle kuruluğun daha çok artmasına sebep olabiliyor. Bu açıdan sonbaharla birlikte kullanacağımız hyalüronik asitlerin mutlaka kapatıcı (oklüzif) ve yumuşatıcı (emoliyan) özellikler içeren bileşenlerle desteklenen ürünler arasından seçilmesi gerekiyor.

Yaz döneminden sonbahara geçişte cildimizin arınmasına yönelik kullanılması gereken ürünlerin yapısı da değişiyor. Yazın, gözeneklerin tıkanmasının önüne geçmek için tercih ettiğimiz jel temizleyiciler, sonbahar ile birlikte kremsi ve süt gibi temizleyicilerle değişiyor.

Mevsimlerle birlikte tek değişmeyen şey ise güneş koruyucuları. Yaz, kış fark etmeksizin, güneş koruyucularının kullanımı büyük önem taşıyor. Bulutlu ve serin havalarda da güneşin devam eden zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için cilt yapımıza uygun faktöre sahip güneş kremlerini sürmeye devam ediyoruz.

Burada belirtilen tavsiyelerin geneli normal ciltler için geçerli elbette. Farklı cilt tiplerinin (örneğin akneli, hassas, lekeli, olgun, vb.) mevsimsel ihtiyaçları da farklılık gösteriyor. Sonbaharla birlikte cildinizin mevcut görünümüne ve yapısına özel nasıl bir bakım protokolüne ihtiyacı var, gelin birlikte planlayalım..

 

E-Bülten Üyeliği

SkinPrivée'nin cilt bakımı ve güzelliğiyle ilgili derlediği en güncel bilgilere ulaşmak için iletişimde kalın.

SkinPrivee